Gdybym miał ją opisać nazwałbym tak wszystkie czynności pomiarowe na niezwykle wysokim poziomie dokładności, dzięki którym dostajemy różnego rodzaju dane liczbowe, które odpowiednio opracowane i zwizualizowane mogą posłużyć nam jako informacje o tym jak zmienia i kształtuje się świat dookoła nas. Nazwa wywodzi się z greckich słów Geo (Ziemia) i  Daiso (mierzyć). Współczesną geodezję możemy podzielić na dwie części:
Piękno geodezji polega na kompleksowym wykonaniu pracy w urzędzie, w terenie i w biurze. Spełnienie określonych norm dokładnościowych daje satysfakcję. Często wyjazdy w teren pozwlają nam poznać całkowicie nowe okolice, nowe obyczaje i nowych ludzi. W terenie nikt nam nie mówi co mamy robić, jesteśmy tylko my i instrument. Wykorzystywanie wiedzy z geografii, matematyki, fizyki, informatyki pozwala rozwinąć zdolności intelektualne na bardzo wysokim poziomie. Puentując... Geodezja to ciekawa i urozmaicona przygoda.
W roku 2008 kierownikiem praktyk był Bartek S, który po ich zakończeniu odznaczył całą swoją grupę dyplomami za indywidualne zasługi. Można je zobaczyć w galerii obok. Na kolejnych wesołych praktykach w Sopotni Małej całą grupą kierował Jakub S. A w roku 2010 Michał R. Pomimo kierownictwa jednej osoby każda osoba z grupy włożyła w to dużo siły, czasu, ale też dobrze się bawiła. Końcowy sukces jest wynikiem pracy całej grupy.
Wszystkie te instrumenty muszą być dokładnie scentrowane nad punktem i spoziomowane. Dla stabilności ich pracy montuje się je na statywach. Do pomiarów odległości wykorzystuje się specjalne lustra geodezyjne, a kątów - tyczki. Geodeta, gdy pracuje w terenie, często zabiera ze sobą szkicownik oraz kalkulator.